Neked is lehet fenntartható a háztartásod
Szerencsére napjainkban a háztartások jelentős részében kap egyre nagyobb szerepet a fenntarthatóság szempontja. Ha te is éppen azon gondolkozol, hogy hogyan tehetnéd otthonodat fenntarthatóbbá összegyűjtöttünk pár ötletet számodra. A fenntarthatóság lényege az ENSZ definíciója szerint: anélkül kielégíteni a jelen szükségleteit, hogy veszélyeztetnénk a jövő generációk lehetőségét saját igényeik kielégítésére. Ehhez a célhoz a leghatékonyabban úgy járulhatunk hozzá, ha kerüljük a túlfogyasztást valamint odafigyelünk arra, hogy ökológiai lábnyomunk a lehető legkisebb legyen. Egy háztartás esetében is számos praktika áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy fenntarthatóbbá varázsoljuk.
Az áram és vízfelhasználás csökkentése: a háztartások üvegházhatású gázkibocsátása az élmezőnybe tartozik csaknem akkora, mint a közúti áruszállításé használjuk energiatakarékos égőket illetve központi kapcsolóval ellátott hosszabbítókat így elektromos készülékeink éjszaka nem lesznek áram alatt. Rengeteg vizet spórolhatunk meg azzal, ha nem folyóvízzel mossuk illetve öblítjük el edényeinket.
Jelentős lépést tehetünk a fenntartható otthon felé azáltal is, ha bevásárlásaink során környezettudatos termékeket választunk. Szerencsére ma már a termékek csomagolásán lévő címkék egyre jobban informálják a vásárlókat így könnyebben beszerezhetőek olyan termékek, amelyek bizonyítottan kisebb mértékű terhelést jelentenek környezetünkre, mint az azonos célt szolgáló egyéb termékek. Jelentős mértékben csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat továbbá, ha odafigyelünk arra, hogy csomagolásmentes termékeket vásároljunk, ehhez az egyre szaporodó csomagolásmentes boltok is segítséget nyújtanak.
Konyhánkban is tehetünk azért, hogy háztartásunk fenntarthatóbb legyen. Kicsit nagyobb hangsúlyt fektethetünk a növényi alapú étkezésre, hiszen a húsipar környezetre gyakorolt negatív hatásai már számos esetben igazolást nyertek. A zöldség, gyümölcs, gabonák előtérbe helyezése ráadásul egészségünknek is kedvez. A keletkező ételhulladékot próbáljuk meg minimalizálni valamint, ha van rá lehetőségünk komposztáljunk. A keletkező hulladékot pedig gyűjtsük szelektíven.
A fenti példák is jól mutatják, hogy nem kell egyből hatalmas dolgokra gondolni, amikor azon törjük a fejünket, hogy hogyan tehetnénk azért, hogy otthonunk fenntarthatóbb legyen. Hatalmas kihívással nézünk szembe a környezetszennyezés által is generált éghajlatváltozás miatt ezért, ha háztartásunkban is teszünk apró lépéseket és bevezetünk környezettudatos változásokat máris sokat tettünk a fenntarthatóság érdekében.