Mit is jelent a körforgásos gazdaság?
A körforgásos gazdaság egy olyan rendszert jelent, melyben a ma termékei a jövő alapanyagai. A körforgásos gazdasági modell legfőbb célkitűzése a „nulla hulladék” elérése bolygónk hosszú távú fenntarthatóságának érdekében. Számos tanulmány kimutatta már, hogy az emberiség által egy évben felhasznált erőforrás-mennyiség körülbelül 50-70%-a kerül vissza a természetbe hulladékként, a jelenleg kialakult gazdasági rendszer tehát nem a körforgásra épül. A körforgásos gazdasági modell célja a hulladékmennyiség és az erőforrás-felhasználás csökkentése.
Jelenleg az elromlott, elavult, megunt eszközeinket, berendezéseinket egyszerűen eldobjuk, ezáltal hatalmas mennyiségben termeljük a szemetet, ami aztán a hulladéklerakókba kerül ez a folyamat ráadásul az erőforrásainkkal való pocsékolást eredményez. Ezzel szemben a természetben mindig minden állandó körforgásban van, minden hasznosul nincs hulladék, amit ártalmatlanítani kellene. A körforgásos gazdaság tehát a természetben fellelhető folyamatokat tekinti példának és arra törekszik, hogy az általunk használt tárgyak, termékek minél tovább maradjanak a gazdaság vérkeringésében ezáltal pedig minél kevesebb új erőforrás felhasználására legyen szükség. A körforgásos gazdaság egyik fontos pillére az ún. „ökodizájn”, melynek lényege, hogy a termékeket úgy tervezik meg, hogy minél tartósabbak, javíthatók, újrahasználhatók, hulladékká válásukat követen pedig hasznosíthatóak legyenek. A termékekben lévő szerves anyagok biztonságosan visszahelyezhetőek legyenek a természetbe, míg a szervtelen anyagok újrahasznosítva egy másik termékben keljenek életre.
A körforgásos gazdaság kialakulásában rendkívül fontos szerepe van a lakosságnak is, fogyasztóként meg kell változtatnunk szemléletünket csak olyan terméket vásároljunk meg, amire valóban szükségünk van. Fogyasztóként nem kell feltétlenül a termékeket tulajdonolni, elég ezeket csak bérelni és az általuk nyújtott szolgáltatást élvezni. Ezáltal csak akkor használjuk a terméket, amikor arra valóban szükségünk is van, továbbá pénzt is megtakarítunk. Amikor csak lehetőségünk adódik rá vásároljunk használt terméket, amit pedig már nem használunk annak igyekezzünk új tulajdonost találni. Termékeink hulladékká válást követően pedig a szelektív hulladékgyűjtés útján gondoskodjunk azok újrafeldolgozásáról, mivel így másodlagos nyersanyagként visszakerül az ipari termelésbe és az elsődleges nyersanyagok csak akkor kerülnek felhasználásra, ha másodlagos nyersanyagok nem állnak rendelkezésre. A körforgásos gazdaság tehát a fenntartható fejlődés egyik fontos eleme, valójában nem más, mint egyfajta visszatérés a természet rendjéhez, melyből a gazdaság szereplőinek éppúgy ki kell venniük a részüket, mint a lakosságnak. Hiszen csak is közösen összefogással lehet elérni, hogy ezek a bolygónk megóvásához szükséges folyamatok végbemenjenek.