Miért is fontosak a húsmentes napok?
Túl sok húst eszünk ez tény. Legtöbbünk úgy képzeli el az ideális étkezést, hogy az húsból és valamilyen köretből tevődik össze. Hús nélkül nem is étkezés az étkezés szokták mondani, pedig azzal, ha hetente legalább egyszer, de inkább kétszer elhagyjuk a húst nem csak szervezetünknek, hanem a környezetnek is jót teszünk.
Az Európai Unióban az átlagos fejenkénti húsfogyasztás évi 69 kg. A legfőbb kedvenc a sertés ezt követi a baromfi, majd a marha és borjúhús. Egy átlagos európai lakos kétszer annyi húst eszik, mint amennyit az egészségügyi szakemberek ajánlanak. A táplálkozástudományi szakemberek szerint elegendő lenne hetente három alkalommal húst enni. Az intenzív keresletnek köszönhetően a hústermék előállítás egyre károsabb hatással van környezetünkre, a húsipar a legfőbb felelős a mezőgazdasági tevékenységhez köthető üvegházhatású gázok kibocsátásáért, a víz- és légszennyezésért. Érdekes adat, hogy csupán egyetlen kilogramm sertéshús előállításához 6000 liter vízre van szükség. Az állattaráshoz köthető metánkibocsátás aránya egyre növekszik, a metán sokkal veszélyesebb, mint a szén-dioxid hiszen huszonnyolcszor erősebb üvegházhatással bír.
Környezetünk mellett ugyanakkor szervezetünket is tehermentesíthetjük a húshagyó napok beiktatásával. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy hús nélkül kellene élnünk inkább meg kellene találnunk az arany középutat, hiszen az állati fehérje nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, valamint számos olyan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz amire szükségünk van. A legjobb megoldás, ha heti rendszerességgel van 1-2 olyan napunk amikor nem eszünk húst. A heti két húsmentes napnak jótékony hatása van az immunrendszerünkre, energikusabbá válunk tőle ráadásul a kalória bevitel is csökken ezeken a napokon. A legnehezebb talán a dologban, hogy nem is igazán tudjuk mire cserélhetnénk ilyenkor a megszokott húst pedig lehetőségeink végtelenek. Az internet segítségével pillanatok alatt kereshetünk olyan receptötleteket, melyek a zöldségeket, zöldségkészítményeket, gyümölcsöket, különböző magvakat, gabonákat, rizst, burgonyát, tésztát használják fel fő alapanyagként. Arra azonban figyeljünk oda, hogy egy húsmentes nap során kerüljük a feldolgozott, magas cukor, olajtartalommal bíró élelmiszereket.